- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
Horské chaty v Jeseníkách
Jednou ze základních podmínek rozvoje turistiky byla vždy možnost úkrytu před nepohodou, možnost stravování a případně i noclehu.
Na úrovni těchto služeb se také odrážel stupeň vyspělosti turistiky. Ještě v 17. století nebylo ve vyšších polohách Jeseníků kde se ukrýt nebo odpočinout, hřebeny byly turistům prakticky nepřístupné, na některých místech se dochovaly i pralesy, v nichž se v hlubokých vývratech skrývala dravá zvěř - medvědi, vlci neby rysi.
Teprve v 18. století začaly prvním odvážným turistům, především studentům a profesorům gymnázií a vysokých škol, sloužit jako úkryt jednoduché objekty pastýřů ovcí pro ubytování a sklad mléčných výrobků nebo jejich zpravidla kamenné přístřešky, zbudované v místech pastvy.
Byla to například ovčárna na Malé holi, kamenná chýše na Pradědu, Česnekový dům pod Malým Dědem a další.
Rozvoj horských chat od 19. století
Funkci skutečných horských chat na hřebenech Jeseníků začaly plnit až v 1. polovině 19. století hospodářské objekty budované k využití pastvy na horských holích. Ty již začaly poskytovat turistům nejen úkryt a jednoduchou stravu z produktů mléčného hospodářství, ale i jednoduché ubytování.
K nejstarším chatám patří bezesporu chata Švýcárna, kterou dali postavit Liechtenštejnové jako salaš již v roce 1829, a chta na Vřesové studánce, která původně vznikla někdy v 1. polovině 19. století při poutním kostelíku a teprve později začala sloužit výhradně turistice. K těmto prvním chatám můžeme ještě přiřadit tzv. Novou Ovčárnu pod Petrovými kameny, postavenou Řádem německých rytířů v roce 1863.
Zájezdní hostince pro obchodníky
Jako horské chaty byly už ve 2. polovině 19. století využívány také zájezdní hostince, vybudované v horských sedlech na Skřítku a Červenohorském sedle, a to zejména poté, co přepravu nákladů formanskými povozy nahradila dráha.
Prvním turistů v Jeseníkách sloužily rovněž četné lovecké chaty z konce 19. století, z nichž však jen Františkova myslivna a později i Alfrédova chata byly turistům běžně přístupné jako horské chaty.
Zveřejněno: 2. 8. 2007
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Z historie obce > Horské chaty v Jeseníkách