- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
Každý měsíc přijde o kolo třináct cyklistů v Olomouci
Od začátku roku zmizelo pětašedesát jízdních kol. Velká část bicyklů končí v zastavárnách.
SU – JE DENÍK 16.5.2011
Každý měsíc přijde o kolo třináct cyklistů v Olomouci
Od začátku roku zmizelo pětašedesát jízdních kol. Velká část bicyklů končí v zastavárnách.
OLOMOUC – Více než šedesátka jízdních kol již od začátku roku zmizela v Olomouci. Zloději je berou z veřejných prostranství, kde si je jejich majitelé odloží například při návštěvě obchodu nebo restaurace, ale také přímo z koláren a sklepů. Velká část bicyklů končí v zastavárnách a bazarech.
Od začátku roku do konce uplynulého pracovního týdne ukradli zloději v Olomouci pětašedesát jízdních kol, z toho třináct v květnu. „Majitelé bohužel dělají často tu chybu, že si kolo ve městě dají do stojanu a třeba i zamknou, ale nemají ho na dohled,“ řekla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.
Aby mohli policisté ukradené kolo vypátrat, potřebují znát jeho popis. „Nejlepší je mít výrobní číslo a případně i fotografii kola,“ dodala mluvčí. Policisté při pátrání po kradeném zboží navštěvují i bazary. Právě výrobní číslo jim pomůže jednoznačně potvrdit, že jde o kolo, které někdo postrádá. V tom případě mohou bicykl odebrat a vrátit majiteli.
„Když přijde policie a zjistí, že některá věc je kradená, vezme ji a nám ztrátu nikdo nezaplatí. Po každém, kdo prodává kolo, chceme občanku, ale to neřeší všechno. Může být kradená nebo falešná,“ povzdychl si Zdeněk Psota z bazaru v centru Olomouce.
Zapisovat si, kdo jakou věc bazaru nabídl, je pro prodejce povinnost ze zákona. Nabídnutí kradeného zboží ale nezabrání, spíše může policistům pomoci vypátrat zloděje. „Pečlivě si vybírám, od koho vezmu věc do prodeje. Je to spíš zkušenost a instinkt,“ zmínil se Karel Zendulka, majitel dalšího z olomouckých bazarů. „Kdyby přišel člověk v ošuntělém oblečení a nabízel mi hodinky Gucci, asi bych mu taky nevěřil, že jsou jeho. Podobně se snažím odhadnout, jestli ten a ten člověk může být majitelem kola za deset tisíc,“ popsal. Díky jeho zkušenostem se prý stává jen výjimečně, že by policisté při kontrole našli kradené kolo. „Je ale pravda, že jaro a léto jsou rizikovější, v tu dobu odmítám kol nejvíc,“ dodal Zendulka.
Majitelé by si měli od svých bicyklů schovávat účtenky či záruční listy, výrobní čísla a pokud možno si kolo i vyfotografovat. Krádeží to sice nezabrání, ale při vypátrání kola budou mít důkaz, že jde právě o jejich majetek.
Pokud se bicykl ztratí ze společných prostor budovy, je důležité, aby do příjezdu policie na místo nikdo nechodil. Například i otisk boty pachatele může pomoci při pátrání.
„Stane se, že dopadneme pachatele jiného činu a vyhodnocujeme podobné případy. I tato stopa potom hraje svoji roli,“ uvedl již dříve zástupce vedoucího obvodního oddělení Olomouc III. Karel Mlčák.
Pavla Kubištová
Zveřejněno: 16. 5. 2011
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Co se psalo o regionu > Každý měsíc přijde o kolo třináct cyklistů v Olomouci