- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
V červnu vzplane v Olomouci olympijský oheň
Letní olympiáda se může pochlubit rekordním počtem účastníků i sportovních disciplín Největší olympiádu ve své historii, na které se utkají mladí sportovci z celé republiky, chystá Olomoucký kraj. Od 21. do 26. června se zde uskuteční Hry V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky 2011.
Náměstka hejtmana Radovana Rašťáka, který je předseda řídícího výboru her, jsme se v této souvislosti zeptali:
OLOMOUCKÝ KRAJ – Květen 2011
V červnu vzplane v Olomouci olympijský oheň
Můžete přiblížit charakter této sportovní akce?
Olympiáda dětí a mládeže ČR je projekt Českého olympijského výboru, do kterého jsou zapojeny všechny kraje České republiky. Jedná se o soutěž krajských reprezentací, a to ve věkové kategorii 12 – 15 let. Celá akce má navodit atmosféru opravdových olympijských her, takže nebude chybět zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály či soužití v olympijské vesnici a složení olympijské přísahy.
Jak často se olympiáda koná?
Olympiády tohoto druhu se odehrávájí ve dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. Poprvé proběhla v roce 2003 v Pardubickém kraji.
Štafetu jsme přebrali od kraje Libereckého, který pořádal zimní verzi v roce 2010. Český olympijský výbor, který olympiádu zaštituje, si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje v republice a letos byl vybrán právě Olomoucký kraj.
Kolik sportovců celkem změří na olympiádě své síly a s jakým umístěním reprezentantů našeho kraje počítáte?
Předpokládáme, že všech 14 krajů, které se do soutěže přihlásily, bude reprezentovat s trenéry a doprovodem více než 4 300 aktivních soutěžících. Náš kraj bude zastupovat 362 účastníků. Nejlepší asi nebudeme, počítáme s umístěním kolem šestého místa. Bohužel se nemůžeme srovnávat s kraji, jako jsou Jihomoravský, Hlavní město Praha, případně Středočeský, které mají daleko početnější základny a velké sportovní úspěchy.
Kde budou hry probíhat?
Soutěžit se bude na 30 sportovištích, většina sportovních klání proběhne v Olomouci a Prostějově. Do her se ale zapojí i Kostelec na Hané, Velká Bystřice, Věska u Olomouce a Čechy pod Kosířem. Oficiální zahájení i ukončení her proběhne na Andrově stadionu v Olomouci.
Na jaké sportovní soutěže se můžeme těšit a v čem se olomoucká olympiáda liší od ostatních?
Jedná se o největší olympiádu dětí a mládeže ve své historii. Zatímco počty sportovních disciplín se vždy pohybovaly okolo třinácti až patnácti, v našem případě jich bude dvacet plus dvě kulturní soutěže. S tím souvisí i větší počet účastníků her. Mezi nově zařazené sporty, které nebyly na minulých hrách zastoupeny, náleží kanoistika, box, golf, orientační běh a nohejbal. Takže mimo těchto pěti disciplín se diváci mohou těšit také například na atletiku, plavání, fotbal, basketbal, volejbal, triatlon, baseball, karate, judo, cyklistiku, tenis, házenou, sportovní gymnastiku, zápas a nebudou chybět ani disciplíny pro handicapované sportovce, jako je boccia, showdown a stolní tenis mentálně postižených.
Jak vysoké budou náklady na olympiádu?
Rekordní počet účastníků bude znamenat zároveň i nejvyšší náklady, které by měly být okolo dvaceti miliónů korun.
Výraznou částkou přispěl i Český olympijský výbor a jednotlivé kraje. Určitým zlepšením je například i skutečnost, že účastníci her budou ubytováni na vysokoškolských kolejích a stravovat se budou v menzách.
V minulosti se museli spokojit s ubytováním v tělocvičnách nebo školních třídách. Organizátor her, tedy marketingová společnost TK Plus, svým přístupem usiluje o prestižní úroveň her, líbit se mají nejen účastníkům, ale také divákům.
Zveřejněno: 31. 5. 2011
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Co se psalo o regionu > V červnu vzplane v Olomouci olympijský oheň