Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou

Mobilní rozhlas

Mobilní rozhlas

Rozhlas pro zasílání krizových zpráv

Kontakty

Obec Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou č.p. 57
788 11 Loučná nad Desnou


ID datové schránky: jptasa6
Telefon: 583 235 222
E-mail:
podatelna@loucna-nad-desnou.cz

Bankovní spojení:
5820841/0100

: 00302953
DIČ: CZ00302953


Další kontaktní informace


Mapa

Úřední hodiny

Pondělí
8:00 – 11:00
12:00 - 17:00

Úterý
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Středa
8:00 – 11:00
12:00 – 17:00

Čtvrtek
8:00 – 11:00
12:00 – 15:00

Pátek
dle dohody s konkrétním zaměstnancem

Lékárna v budově Obecního úřadu

Pondělí – Pátek
18:00 – 18:30 hod.
tel. 583 214 877

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

MUDr. Miloslav Borek
Loučná nad Desnou 60, 788 11
tel. 583 235 153
web www.mudrborek.cz
Ordinační hodiny
Po 8.00 – 12.00 hodin
Út 12.00 – 15.00 hodin
St 8.00 – 12.00 hodin
Čt 12.00 – 15.00 hodin
Pá 8.30 – 12:00 hodin

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

MUDr. Bc. Katarina Berková
Lázeňská 239
788 15 Velké Losiny
tel. +420 731 811 900
email: pediatrlosiny@seznam.cz
Ordinační hodiny
Po 13.00 – 15.00 hodin
Út 08.00 – 10.00 hodin
St 13.00 - 14.00 hodin
Čt 08.00 - 10.00 hodin
Pá 08.00 - 10.00 hodin

Pošta Partner Loučná nad Desnou

Pondělí – Pátek
8.00 – 11.00 hodin
13.00 – 16.00 hodin
tel. 583 235 221

Horská služba

Červenohorské sedlo
Kouty nad Desnou

NON-STOP SOS +420 1210

Dnes je 11. 04. 2021
a svátek má Izabela

Počasí v Loučné
Aktuální teplota
(2. 3. 2021 12:06)

10.1 °C

Vlhkost

57.6%

Detailní informace o počasí v Loučné a Koutech nad Desnou

Rok 2010 ve Zpravodajství týdne

 

Týden 4.1.2011

Rok 2010 ve Zpravodajství TÝDNE

 Zatýkání kvůli drogám

 ŠUMPERK – Pervitin za zhruba čtvrt milionu korun dokázala během jediného roku vyrobit nezaměstnaná šestadvacetiletá žena ze Šumperska, kterou v pátek 25.června zatkla a obvinila policie. Po zatčení skončila ve vazbě. Drogu vyráběla a distribuovala společně se třemi muži ve věku kolem třiceti let, ti však zůstali na svobodě. Případem se zabývá také hospodářská kriminálka – obviněná žena a tři další muži jsou totiž podezřelí také z padělání peněz a podvodů. Obvinění působili současně na Šumpersku a Ústeckoorlicku. 

Marihuana z Moravičan měla skončit v Německu

 MORAVIČANY – Přes tři a půl tisíce rostlin marihuany se během tří měsíců podařilo vypěstovat šesti Vietnamcům v Moravičanech. V objektu bývalé výrobny nábytku je koncem června pozatýkala policie. Kriminalisté tvrdí, že by po zpracování měla cizinci vypěstovaná droga hodnotu kolem deseti milionů korun. Je to už druhá obří pěstírna marihuany, kterou se v krátké době podařilo šumperské policii rozkrýt – už předloni odhalili v bývalé stolárně ve Velkých Losinách podobné zařízení.

 

Výbuch vyhnal nájemníky

ŠUMPERK – Někteří už spali, jiní sledovali televizi, když se ve čtvrtek 22.července kolem půl desáté večer panelovým domem v ulici  Pod Senovou v Šumperku rozlehl výbuch. Lidé v šoku vybíhali na chodbu a před dům, aby zjistili, co se stalo. Pár minut nato prořízly vzduch sirény hasičů, záchranky a policie. Vážné zranění naštěstí neutrpěl nikdo, čtyřiatřicet obyvatel panelového domu ale muselo být preventivně evakuováno. Vyšetřování ukázalo, že detonaci měli na svědomí vařiči pervitinu.

 

V Sobotíně se podařilo umíchat rekordní drink

SOBOTÍN – Jaký objem má největší mojito, jaké kdy kdo v Čechách a možná i na světě namíchal, zjistili pořadatelé Sobotínského festivalu jídla a pití. Ti dokázali v sobotu 7.srpna ve speciální skleněné nádobě namíchat oblíbený kubánský koktejl o objemu stěží uvěřitelných sto třiceti litrů v čase něco málo přes osm minut. Dosavadní rekord registrovaný pelhřimovskou Agenturou dobrý den byl zhruba jen třetinový – tedy pouhých čtyřicet litrů.

 

Kombajnér přejel ženu

ÚSOV – Ve velmi špatný čas na špatném místě stála ve středu 11.srpna jedna z obyvatelek Úsova. V místním podzámčí ji totiž přejel kombajn, který se stal neovladatelný poté, co při sjíždění prudkého kopce dostal smyk. Stroj měl údajně poruchu. Zda-li byla příčinou nehody skutečně technická závada, prověřovali soudní znalci. Zraněná žena skončila s těžkými zraněními v nemocnici, kde ji lékaři dostali mimo ohrožení života.

 

 

Vrah si stěžoval marně

BRNO – Důchodce František Škorpil z Postřelmova, který před tři a  půl lety v Šumperku chladnokrevně zastřelil svou snachu, neuspěl loni v srpnu u Ústavního soudu v Brně se stížností na předchozí rozhodnutí soudů o jeho vině. Ústavní soud dospěl k závěru, že jeho stížnost je neopodstatněná. Škorpil si stěžoval zejména na to, že obecné soudy nerespektovaly jeho právo na spravedlivý proces, princip presumpce neviny a neprovedly veškeré navrhované důkazy.

 

Domov důchodců: Průša podává trestní oznámení

ŠUMPERK – Napjatá situace v Domově důchodců v Šumperku neskončila s odchodem Romana Průši z funkce. Někdejší ředitel zařízení se totiž rozhodl podat trestní oznámení pro pomluvu, aby očistil své jméno od obvinění, která vůči němu vznášela část zaměstnanců domova. Jak ovšem popsali někteří z obyvatel domova, museli si údajně kupovat lůžkoviny z vlastních peněz i přesto, že domovu platí desetitisíce korun ročně. Další zase dostávali pití ke snídani jen na příděl a ostatním se nevracely peníze za stravu, kterou si řádně odhlásili. A co víc, přímo pracovníci domova prý měli od seniorů přijímat jejich úspory bez toho, aniž by jim o vložených vkladech vystavovali jakákoli potvrzení. Všemi těmito praktikami se zabývalo i ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Voda znovu zahrozila

OKRES –Velký strach prožívali ve středu 1.září lidé, které v roce 1997 poškodila katastrofální povodeň. Řeka Morava po vydatných deštích znovu ukázala svou sílu, naštěstí se včas vrátila do svého koryta a napjatí obyvatelé vesnic kolem ní si tak mohli brzy oddechnout. Značné problémy způsobila voda stavbařům, kteří budují nový most v Leštině. Voda jim odnesla část materiálu, některé kusy byly odplavené až dva kilometry daleko. Problémy dělala také řeka Desna, naplněná vodou valící se z hor. Už od ranních hodin nebylo možné projet ze Sudkova do Bludova a do Postřelmova, menší škody napáchala voda také v Rapotíně a Vikýřovicích. Podobné potíže jako stavaři v Leštině měli i v Sobotíně, kde stavbu nového přemostění ochromila rozvodněná Merta. Hasiči museli během středy 1.září  vyjíždět na Šumpersku ke třinácti případům, souvisejícím se vzestupem hladin řek.

 

Další bezdomovec ukopán

ŠUMPERK – Devětatřicetiletý Radek Tomášek z Mladoňova se během jediného roku stal už druhým šumperským bezdomovcem, jehož existenci ukončil bezdůvodný a nepochopitelně brutální útok mladých vrahů, Tři mladíci, kteří Radkovi po půlnoci ve čtvrtek 2.září údery a kopanci rozdrtili lebku, pocházejí ze Sobotína. Dva z nich žili v takzvaném „Domě na půl cesty“, tedy zařízení pro mladé lidi s problematickou minulostí, jež jim mělo pomoci k návratu do normálního života. Třetí z vrahů – pětadvacetiletý muž – pochází přímo ze Sobotína. Masakr na bezdomovci pobouřil vedení obce Sobotín natolik, že žádalo zrušení celého „Domu na půl cesty“. Na obecním úřadě obyvatelé za zrušení zařízení také podepisovali petici. K dopadení mladých vrahů velkým dílem přispěl sedmačtyřicetiletý taxikář Vladimír Kranich, který bezprostředně po činu jednoho z utíkajících násilníků doběhl a zneškodnil.

 

Bazén šetří kriminálka

ZÁBŘEH – V pátek 5.září vtrhli do Zábřehu policisté z útvaru hospodářské kriminality a posbírali veškerou dokumentaci k rekonstrukci tamního plaveckého areálu. Policie vyšetřuje možné spáchání trestného činu na základě oznámení, které někdo podal na starostu města Zdeňka Koláře. Mluvčí krajské policie zatím nebyl ochoten vzhledem ke stadiu vyšetřování sdělit k případu bližší informace.

 

Holba má muzeum o pivu

HANUŠOVICE – Pivovar Holba v Hanušovicích má za sebou 136 let trvající historii a k loňským narozeninám a svým návštěvníkům nadělil vskutku exkluzivní dárek. Je jim muzeum pivovarnictví, které bylo oficiálně otevřeno ve čtvrtek 30.září v opraveném objektu nevyužívané školy. Kromě výstavní síně s barvitou expozicí vznikla v budově také stylová restaurace a několik pokojů pro hosty. Projekt stál 25.milionů korun, z toho 17 milionů se podařilo získat z evropských zdrojů.

 

Poslední schůze nebyla

ZÁBŘEH – Jen několik desítek hodin před říjnovými komunálními volbami bylo na zábřežské radnici stále pořádné dusno. Několik zastupitelů se ještě na poslední chvíli pokusilo svolat jedno zasedání, které by vyřešilo opožděnou platbu firmy Wanemi za první část pozemků v průmyslové zóně. Starosta města Zdeněk Kolář však jejich snahu utnul a jednání nevyhlásil. S platbou za pozemky se společnost Wanemi zpozdila o jeden den, dodržení termínu však bylo podmínkou pro podepsání kupní smlouvy, a kvůli prodlevě město k podpisu nepřistoupilo.

 

Po volbách vedou města nové postavy i matadoři

OKRES – Velkým zklamáním některých ambiciózních politických stran a uskupení skončily komunální volby na Šumpersku. Zatímco v Šumperku celkem bez problémů obhájil svůj post úřadující starosta Zdeněk Brož, mohelnická vítězka Jana Hamplová se musela opět smířit s rolí opozice a zábřežskou radnici dostal na starost František John, nejmladší ze zvolených zastupitelů.

V Mohelnici skončila dlouholetá vláda ODS, které se podařilo do nového zastupitelstva dostat jen jedinou zástupkyni a nejvíce hlasů voličů posbírala strana vedená advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou. Ta se přes svůj úspěch nedokázala domluvit s ostatními stranami na vytvoření koalice a opět pro ni zbylo místo křesla starostky pouze postavení opoziční vůdkyně. Starostou byl zvolen Aleš Miketa, uvolněným místostarostou se stal Antonín Navrátil a druhým – neuvolněným – je Pavel Kuba. Mohelnická koalice se skládá ze zástupců ODS, TOP 09, KSČM, Věcí veřejných a ČSSD.

Podobná situace nastala i v Zábřeze, kde vítězové voleb také přišli o vedoucí posty ve městě. V jejich případě za to však mohl rozklad ve vlastních řadách, když se nebyli schopni domluvit členové vítězných uskupení Slovo občana Zábřeha a Zdravý Zábřeh, kteří přitom šli do voleb pod společnými hesly a se společným zájmem zastavit projekt papírny a teplárny Wanemi. Na poslední chvíli se tak domluvilo dvanáct koaličních zastupitelů, kteří do svého čela zvolili dvaatřicetiletého Františka Johna. Po boku mu budou neuvolnění místostarostové Karel Crhonek a Lucie Míhalová.

 

Učitelka byla podnapilá

PETROV NAD DESNOU – Téměř tři promile alkoholu v dechu naměřili policisté sedmačtyřicetileté učitelce Mateřské školy v Petrově nad Desnou. Do školy je v pátek 22.října povolal přímo starosta obce, u něhož si na podezřele veselou ženu stěžovali vyděšení rodiče dětí. Policejní hlídka do petrovské školky dorazila po šestnácté hodině odpoledne, v té době se žena starala o patnáct dětí. Jejich rodičům bylo chování kantorky nápadné, a tak na podivný stav upozornili přímo starostu obce s tím, že učitelka je zřejmě opilá. Vedení obce pak nezbylo než celou událost oznámit na policii.

 

Kouty zahájili sezónu

KOUTY NAD DESNOU – Dvanáct set až čtrnáct set, takový je počet lyžařů, kteří denně navštíví nově otevřený lyžařský areál v Koutech nad Desnou. V sobotu 18.prosince firma K3 Sport za účasti starostů z okolních obcí i krajského hejtmana areál oficiálně otevřela. Dostavil se také římskokatolický kněz, který lanovkám a celému projektu požehnal. Nový koutecký skiareál vznikl po osmi letech příprav. Disponuje třiceti zasněžovacími děly, která jsou při dostatečně nízké teplotě schopna svahy pokrýt dostatečnou bílou pokrývkou během tří dnů. Celková plocha všech čtyř zdejších sjezdovek je 25 hektarů, dvě z nich mají délku přes dva kilometry. Zázemí areálu nabízí návštěvníkům to, na co jsou zvyklí třeba z alpských středisek – je tu prodejna, opravna i půjčovna lyží, bowling, terasa s občerstvením a výhledem na svahy, fastfood, stylová pivnice „lyžárna“ a další služby pro návštěvníky.

 

Drahý projekt zklamal

ŠUMPERK – Rekonstrukce ulice Jiřího z Poděbrad v Šumperku je stavbou za víc než sto milionů korun. Obyvatelé města se v prosinci 2009 po měsících únavných objížděk dočkali jejího otevření, které bylo sice předčasné, ale brzy se ukázalo, že štědře financovaná stavba má k dokonalosti dost daleko. Redakce TÝDNE obdržela od čtenářů několik podnětů, ve kterých šumperští občané (a nejen ti) upozorňovali na odfláknutou práci, zbytečné plýtvání penězi a nesmyslná dopravní značení.

 

Zábrežská Perla hořela

ZÁBŘEH – Jekot sirén hasičských cisteren prořízl mrazivé noční ticho ze čtvrtka 21.na pátek 22.ledna v samotném centru Zábřehu. Kolem půlnoci došlo k požáru jedné z budov ve výrobním areálu zavřeného textilního podniku Perla. Oheň s největší pravděpodobností založili bezdomovci, kteří v prázdném objektu hledali úkryt před krutým mrazem.

 

V horách zabíjel sníh

JESENÍK – V neděli 31.ledna odpoledne došlo v Jeseníkách k tragédii. Lavina zasypala ve Velké kotlině skialpinistu. Masy sněhu jej převálcovaly v okamžiku, kdy se pokoušel traverzovat po svahu. Nešťastníka se pokoušel oživovat jeho kamarád a později i horská služba. Neúspěšně. Záchranáře navíc během akce ohrozila další neukázněná skupina lidí, která nebezpečným lavinovým korytem taktéž procházela. Před nebezpečím pádu lavin ve Velké kotlině přitom horská služba už několik dnů předem důrazně varovala.

 

Mladík k smrti umlátil nevinného bezdomovce

ŠUMPERK – Případ, jaký na Šumpersku dosud neměl obdoby, se odehrál v sobotu 6.února v Šumperku. Dějištěm dramatu byla plocha před lékárnou u Kauflandu, kde náhodný kolemjdoucí našel před sedmou hodinou ráno bezvládné tělo pětašedesátiletého bezdomovce. Jeho zranění byla natolik vážná, že jim během několika málo hodin po převozu do nemocnice podlehl. Kriminalisté od začátku pracovali s několika vyšetřovacími verzemi a své pátrání zaměřili i na pracovníky Kauflandu. Nakonec byl ale z vraždy obviněn teprve osmnáctiletý mladík ze Šumperka, donedávna ještě navštěvující střední školu. Policisté jej zadrželi přímo v okresním městě ve čtvrtek 3.června, mladík se k odpornému činu přiznal.

 

Zabiják má menší trest

ŠUMPERK  - Šumperský okresní soud jednal ve středu 10.února o zkrácení trestu pro třicetiletého Pavla Frodla ze Šumperka. Ten v září roku 2008svým autem srazil a zabil na přechodu v Klášterci sedmdesátiletou ženu a z místa ujel, aniž by se jí alespoň pokusil pomoci. Soud za to Frodlovi už na podzim roku 2009 uložil šestiletý nepodmíněný trest. Kvůli změně zákona ale odsouzený řidič vyjde z vězení o něco dříve. Muž dostal trest nejen za to, že zavinil smrtelnou nehodu, ale také za řízení bez řidičského oprávnění.

 

Vesnici nabarvili růžově

ZÁBŘEH – Vlastním očím nemohli po probuzení ve středu 17.února uvěřit obyvatelé Ráječka. Jejich obec, dnes součást města Zábřeha, totiž během noci téměř celá zrůžověla. O výstřední zbarvení se postarala partička opilých mladíků, kteří však zanedlouho po vyjádření svých uměleckých ambicí skončili v rukou policistů.

 

Spory o kanál skončili

LOŠTICE – Vítězstvím zdravého rozumu byl ukončen pětiletý spor Zdeňka Linharta s vedením radnice v Lošticích. Linhart nehodlal zaplatit tisíce korun navíc za část kanalizační přípojky, která sice byla zakreslena v původním projektu, ale do země v této podobě nebyla uložena. Starosta města Ctirad Lolek nakonec chybu uznal a cena přípojky byla snížena.

 

Lidi vyděsila složenka

OKRES – Hodně nevkusný vtip předvedla v rámci kampaně před květnovými parlamentními volbami strana TOP 09. Do schránek nechala rozeslat fiktivní složenku, kterou vyzvala občany k zaplacení více než 120 tisíc korun za jejich podíl na státním dluhu. Hlavně o důchodce se při zhlédnutí tiskopisu pokoušely infarktové stavy. „Upomínka – ihned uhraďte dluh!!“ vyzýval v červeném rámečku na složence lídr TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Bouře málem připravila Jindřichov o vodu a plyn

JINDŘICHOV – Prudká ranní bouřka v sobotu 22.května nad ránem se v Jindřichově postarala lidem o několik stresujících hodin. Déšť rozvodnil řeku Krupou tak, že v jednom z ohybů koryta doslova ukrojila asi tři metry široký pruh půdy a zaútočila na plynové potrubí a přivaděč pitné vody. Dobrovolní hasiči pak museli zpevnit břeh a zajistit rozvody před úplným zničením. Náročný byl pro záchranáře celý víkend, na Šumpersku a Jesenicku vyjížděli k 32 případům čerpání vody po povodních a přívalových deštích a 11 případům odstraňování překážek na komunikacích.

 

Region je bez poslance

REGION – Čtyři roky parlamentní abstinence, tak nějak by se dal shrnout výsledek dramatických voleb do parlamentu pro okres Šumperk. Po sečtení hlasů se totiž ukázalo, že za zájmy regionu nebude mít další čtyři roky ve vysoké politice kdo lobbovat. Z místních lídrů politických stran se totiž do poslanecké sněmovny nedostal nikdo. A to je výsledek, s jakým nepočítali ani politici, ani voliči.

 

Úsov musel být uzavřen

ÚSOV – Od čtvrtka 3.června zůstala uzavřena hlavní cesta pod zámkem v Úsově. Úřady ji odstavily z preventivních důvodů, protože hrozilo, že se na cestu zřítí podmáčený zámecký svah a kompletně ji zasype. Důležitá spojnice mezi severní a jižní částí našeho okresu pak byla uzavřená několik týdnů, než se městu podařilo zajistit sanaci a zpevnění problematického svahu.

 

Ředitel domova skončil

ŠUMPERK – Téměř rok trvající válka mezi některými zaměstnanci Domova důchodců (DD) v Šumperku a ředitelem Romanem Průšou vyvrcholila v létě loňského roku. Oba znepřátelené tábory nenašly společnou řeč a mír se začal rýsovat až poté, co Průša krajské radě sám ohlásil svůj dobrovolný odchod z pozice ředitele. Učinil tak již na konci května, pak však své rozhodnutí vzal zpět a chtěl zůstat. Později ovšem opět oznámil, že na pozici šéfa DD skutečně končí, a to definitivně.

 

Soud oživil mrtvého muže

ŠUMPERK – Šumperský okresní soud se v dubnu loňského roku znovu zabýval neobvyklým případem čtyřicetiletého muže prohlášeného oficiálně v roce 1998 za mrtvého. František Střítežský se patnáct let po svém útěku ze země loni v létě vrátil zpět a obrátil se na soud s žádostí, aby byla zrušena platnost jeho úmrtního listu. Soudkyně si vyžádala nejen svědectví jeho rodičů a manželky, ale nechala dokonce vypracovat analýzu DNA, aby totožnost Střítežského jednoznačně potvrdila. Poté, co se seznámila s výsledky testů, konstatovala, že lze identitu muže považovat za prakticky prokázanou.

 

kauzou chráněné dílny se zabýval sám ministr

ŠUMPERK – Podnikáním provozovatele chráněné dílny, společnost Edura se loni zjara zabývala nejvyšší místa. Kauza se totiž dostala až do parlamentu. Stalo se tak poté, co tehdejší sociálnědemokratický poslanec Pavel Němec z Mohelnice podal interpelaci ministru práce a sociálních věcí Petru Šimerkovi. Žádal ho, aby hospodaření společnosti Edura, která na zaměstnávání postižených lidí několik let pobírala tučné dotace, prověřil. O možném zneužívání státních dotací společností Edura, zaměstnávající lidi se zdravotním hendikepem, měly úřady informace už nejméně od podzimu 2009. Teprve poté, co firma skončila v insolvenčním řízení, se vyšetřování nestandardního podnikání firmy snad posunulo a za dotační podvod byl stíhán devětadvacetiletý muž ze Zlína.

 

Zámecký park obnoven

Loučná nad Desnou – Stovky metrů sypaných chodníků, tisíce keřů a dřevin, lavičky, kované brány a stylové repliky původního oplocení – to všechno v průběhu roku a půl získal zámecký park v Loučné nad Desnou. V pátek 12.března odpoledne zakončilo slavnostní přestřižení pásky rozsáhlou rekonstrukci parku, která přišla na pětadvacet milionů korun.

 

Hořelo u „žháře“

Petrov nad Desnou – Značné spekulace mezi veřejností i v médiích vyvolala událost, k níž došlo v pátek 19.března v Terezíně – části Petrova nad Desnou. Do základů tam vyhořela zahradní chatka stojící na pozemku matky Václava Cojocara, muže obviněného ze spoluúčasti na žhářském útoku ve Vítkově. Objekt stál jen pár metrů před rodinným domem.

 

Školák vyloupil nádraží

ŠUMPERK – Loupežné přepadení v režii školáka – přednedávnem v Česku naprosto nepředstavitelná věc. V pondělí 22.března se ale takový případ odehrál přímo na vlakovém nádraží v Šumperku. Čtrnáctiletý kluk, žák jedné z šumperských základních škol, vyzbrojený pistolí přistoupil k pokladně a chtěl peníze. Neuspěl. Krátce po činu jej dopadli městští strážníci a předali jej policii. 

Zveřejněno: 4. 1. 2011

Jste zde: Loučná nad Desnou  >  Obecní úřad  >  Co se psalo o regionu  >  Rok 2010 ve Zpravodajství týdne

Zpět nahoru