Loučná nad Desnou
Loučná nad Desnou

Zámek Loučná nad Desnou

Aktualizace: 6. 1. 2016

tisk

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem, který je narozdíl od zámku přístupný veřejnosti.

Fotogalerie

  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou
  • Zámek Loučná nad Desnou - rybník

Webkamera

Pohled do rekonstruovaného zámeckého parku

Popis

V Loučné najdete patrovou čtyřkřídlou budovu, kolem níž se rozprostírá obdélníkové nádvoří. Na jižním průčelí, které je zdobeno dvěmi barokními hranolovými věžemi, je renesanční vstupní portál. Na nádvoří jsou patrné zazděné renesanční arkády.

V přízemí jižního a východního křídla jsou dochovány renesanční klenby, v patře zbytky nástěnných maleb. Zachován je také interiér kaple z posledních větších úprav v 80. letech 19. století.

Z historie zámku

Předchůdcem zámku byl lovecký zámeček, který si koncem 15. století vystavěla tehdejší vrchnost, rod Žerotínů. V roce 1608 začali budovat Žerotínové v Loučné (tehdy Vízmberku) své druhé panství. K tomu patřila i rozlehlá stavba dnešního zámku, kterou v renesančním slohu provedla italská stavební huť. V roce 1770 musel Jan Karel ze Žerotína přenechat panství svým věřitelům, v roce 1772 koupil zámek velehradský klášter.

V této době již zámek byl obklopen zámeckou zahradou a komplexem vrchnostenských provozoven jako byl pivovar, palírna, hostinec, mlýn a dvůr. Roku 1774 nechal opat velehradského kláštera přistavět k zámku barokní kapli, později byla povýšena na farní kostel sv. Cyrila a Metoděje. Kaple byla místem modliteb a zpovědí zámeckých pánů.

Zámek koupil roku 1833 ve veřejné dražbě nejvyšší kancléř moravský Antonín Bedřich hrabě Mitrovský z Nemyšle. Po smrti hraběte Mitrovského v roce 1844-5 koupili zámek s panstvím Kleinové, kteří se díky rozmachu sobotínských železáren stali jednou z nejbohatších rodin na Moravě.

Současnost zámku

V současné době není zámek přístupný veřejnosti, zámecký park ovšem nabízí příjemná zákoutí pro romantické procházky a sportovní aktivity.

Kontakty

Kontakty

GPS
50.06909444N, 17.09031111E

Akce

Akce

V objektu nejsou momentálně pořádány žádné akce.

Zobrazit celý kalendář akcí obce

Napište nám

Napište nám

K tomuto objektu bohužel nemáme kontaktní emailovou adresu.

Upravit nebo doplnit informace k objektu

Mapa

GPS: 50.06909444N, 17.09031111E
Interaktivní mapa obce


V okolí Zámek Loučná nad Desnou najdete

Jste zde: Loučná nad Desnou  >  Pro turisty  >  Hrady, zámky a zříceniny  >  Zámek Loučná nad Desnou

Zpět nahoru