- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
Výsledky veřejné kampaně k Národnímu parku Jeseníky
V první polovině roku 2009 jsme se rozhodli otevřít pro veřejnost téma možného vyhlášení Národního parku Jeseníky (NPJ) a zjistit, jak lidé a různé zájmové skupiny toto téma přijmou. Jakožto veřejně aktivní lidé žijící v Jeseníkách jsme realizovali veřejnou kampaň k tématu a také petici na podporu vzniku NPJ
CAMPANULA 2/2010
Výsledky veřejné kampaně k Národnímu parku Jeseníky
Rozhodli jsme se k tomu proto, že příroda Hrubého Jeseníku je evropsky jedinečná a zaslouží si kvalitní a lepší formu ochrany a péče, než je tomu dnes.
Mezinárodně prestižní značku „národní park“ zároveň chápeme jako příležitost k rozumnému rozvoji regionu Jeseníků se základním heslem: „Národní park pro přírodu i pro lidi“. Cílem naší kampaně je přispět ke zlepšení praktické ochrany přírody Jeseníkách a k rozvoji regionu, který bude založen na kvalitě poskytovaných služeb a na ekologicky šetrném turismu.
Dnes jsou za námi desítky jednání na všech úrovních, konference, přednášky, série velkých veřejných besed, velké jednání s ministrem se starosty, řada informačních stánků přímo mezi lidmi, desítky článků v novinách, řada televizních reportáží. Přestože situace během naší nadšenecké práce nebyla jednoduchá a kolem NPJ se účelově objevila řada nepravdivých informací a fám, výsledky veřejné kampaně ukázaly, že rozumně navržený NPJ má silnou podporu.
Petici samotnou podepsalo 15 000 lidí, zejména z Jeseníků a bezprostředního okolí, připojila se řada osobností na regionální i celostátní úrovni. Také průzkumy veřejného mínění v Rýmařově a v Šumperku potvrdily, že většina lidí podporuje vznik NPJ. Dalším zajímavým výsledkem je to, že Oblastní výbor Klubu českých turistů Olomouckého kraje na konci září 2010 přijal stanovisko, kterým podporuje návrh NPJ a souhlasí s peticí na podporu vzniku NPJ.
Také řada místních odborů KČT, např. v Šumperku, Mohelnici, Litovli, Uničově i v Olomouci, schválila vlastní stanoviska podporující návrh NPJ. Potěšující je rovněž to, že petici podepsalo několik desítek významných podnikatelů, kteří v regionu provozují ubytovací a rekreační zařízení, lyžařský areál, lázně nebo velké firmy.
Výsledky potvrzují to, že NPJ Jeseníky je navržen rozumně a je zajímavou příležitostí pro přírodu i pro náš region. Návrh NPJ totiž nezasahuje do obcí, je mimo obydlená území a jeho rozloha by měla činit pouze cca 25% z plochy dnešní CHKO Jeseníky, zejména v centrální části Hrubého Jeseníku. Turistické stezky v horách budou zachovány, stejně tak trasy pro běžecké lyžování i provoz lyžařského areálu Ovčárna. Sběr borůvek, hub a pohyb v přírodě bude možný podobně jako dnes.
Rozdíly mezi NP a CHKO jsou zásadní, protože NP je ze zákona nejvyšší forma péče o výjimečné území a je to priorita, zatímco CHKO priorita není: nemá dostatek peněz, nemá potřebné lidi do terénu a na pozitivní práci s veřejností a neumí účinně vyřešit významné ekologické problémy Jeseníků. Národní park naopak zajistí lepší praktickou péči o území, tzn. např. přírodě blízké lesní hospodaření bez holosečí a s upřednostněním šetrné lesní techniky, kde hlavním cílem je aktivní tvorba a podpora přirozených, druhově pestrých a zdravých lesů. NP dále např. zajistí aktivní řešení záchrany vymírajících a ohrožených unikátních druhů (rys ostrovid, tetřev hlušec, tetřívek obecný atd.) nebo účinné řešení zarůstání jedinečné vysokohorské tundry uměle vysazenou borovicí klečí (nikoliv jejím plošným odstraněním). Velmi důležité je to, že NP pomůže výrazně zlepšit služby pro veřejnost, turisty a pro školy (speciální informační centra o přírodě, muzea přírody s atraktivními expozicemi, snadno dostupné infomateriály o přírodě a množství zajímavých akcí), a podpoří ekonomiku a zaměstnanost regionu formou získání nových finančních zdrojů, projektů a zvýšením atraktivity regionu. Konkrétní fakta zásadních rozdílů mezi CHKO a NP ukazuje srovnávací tabulka.
Závěrem chci za náš petiční výbor poděkovat stovkám konkrétních lidí, kteří se do kampaně zapojili aktivně a poslali množství dopisů, mailů a vyjádření podpory. I nadále uvítáme spolupráci s každým zájemcem. K samotnému návrhu NPJ je potřeba doplnit, že nejsme ve fázi vyhlašování NPJ a cesta k jeho možné realizaci je ještě dlouhá.
Bude třeba uskutečnit mnoho jednání na všech úrovních a především vést věcnou diskusi. Důležitá bude samozřejmě pozice nového vedení Ministerstva životního prostředí. Jednání v této věci byla zahájena. Naše veřejná kampaň ovšem ukázala, že návrh NPJ má silnou regionální veřejnou podporu a je nezbytné pracovat na návrhu NPJ tak, aby byl rozumně připraven, v široké spolupráci místních lidí a přinesl přírodě Jeseníků i našemu regionu užitek.
Podrobné informace, vč. mapy navrženého NPJ, řady dokumentů, TV pořadů, kontaktů, najdete na: www.npjeseniky.info
Za petiční výbor CHKO
petice na podporu NP Jeseníky,
Ondřej Bačík ml.
Zveřejněno: 20. 2. 2010
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Co se psalo o regionu > Výsledky veřejné kampaně k Národnímu parku Jeseníky