- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
Kdo se bil za čest a slávu Prostějova, ukáže film o sportu
O éře, kdy se fotbal hrál za sodovku a kdy se fotbaloví fandové v Prostějově ani nevlezli na stadion, pojednává nový dokument Pro čest a slávu….Diváci se v něm dozví i to, že na Plumlově vznikl v 60. Letech klub námořního jachtingu.
DNES 9.2.2011
O éře, kdy se fotbal hrál za sodovku a kdy se fotbaloví fandové v Prostějově ani nevlezli na stadion, pojednává nový dokument Pro čest a slávu….Diváci se v něm dozví i to, že na Plumlově vznikl v 60. Letech klub námořního jachtingu.
Po válce bylo ve městě registrováno na devět tisíc sportovců v šedesáti tělovýchovných jednotách, což představovalo čtyřiadvacet druhů sportů.
V roce 1956 přijel například do Prostějova legendární zápasník Gustav Frištenský, který ve zdejší nabité sokolovně zahájil první ročník turnaje družstev. „Byl jsem tehdy nadšený, že nás Gustav oslovil a pohladil. Toto gesto jsem cítil celý svůj život, který jsem věnoval zápasu,“ svěřuje se v dokumentu mistr republiky v zápasu a Prostějovan Jindřich Hejčík.
Uprostřed Evropy pak dokonce partu nadšenců napadlo, že by na Plumlovské přehradě mohli zřídit oddíl námořního jachtingu. To v roce 1968 vyústilo v plán, že dvě jachty postavené v Prostějově překonají Atlantický oceán. „Původní záměr byl sportovní výkon. Pak tam byly určité testy pro vojáky, jak se člověk chová ve stresových podmínkách,“ vzpomíná mořeplavec Jiří Svoboda z Prostějova, člen posádky, která tehdy překonala veškeré stávající rekordy v plavbě přes Atlantik.
Na vynikající úspěchy prostějovského fotbalu a hokeje z první republiky navazovala řada úspěšných sportovců. Například fotbalista Rostislav Václavíček z Prostějova, který v roce 1980 získal olympijské zlato, přestupoval do NHKG Ostrava. „V Prostějově se ale stala taková věc, že dřevěná tribuna na stadionu shořela. Součástí mého přestupu do Ostravy byla i dohoda, že NHKG postaví železnou zakrytou tribunu. Když jsem potom přijížděl do Prostějova, kamarádi mi vždy říkali: Rosťo, ta tvoje tribuna tam stále stojí,“ směje se v dokumentu Václavíček.
Rovněž legenda hokeje, olympionik, mistr světa a Prostějovan Oldřich Machač nedá na město dopustit. „Prostějov byl baštou. Před válkou hrával ligu a hokej měl tradici. Fotbal také. Zápasy byly absolutně vyprodané a lidi viseli na plotech, aby se mohli podívat,“ říká Machač. Vzpomíná rovněž na to, když hrával hokej, že do práce sice mohl přijít později až po ranním tréninku, ale zameškané hodiny si vesměs musel naddělat.
Po roce 1989 se sportovní život nejen v Prostějově otočil o sto osmdesát stupňů. „Kdysi jsme hráli pro čest a slávu, žádné peníze. Položila se sodovka – a bylo hotovo,“ vzpomíná Alois Procházka, legendární fotbalista a trenér SK Prostějov. Jenom za sodovku dnes už pochopitelně nikdo hrát nebude.
Michal Šverdík
Zveřejněno: 9. 2. 2011
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Co se psalo o regionu > Kdo se bil za čest a slávu Prostějova, ukáže film o sportu