- Kontakty
- Úřední hodiny
- Spolky - dotace
- Úřední deska - archiv
- Ceníky
- CzechPoint
- Elektronická podatelna
- Registr oznámení do 2017
- Registr oznámení od 2017
- Správa hřbitova
- Povinně zveřejňované informace
- Obecně závazné vyhlášky a nařízení
- Ekonomika obce, rozpočty
- Formuláře žádostí
- Záměry obce - strategické plány
- Územní plán obce
- Vodovody a kanalizace NOVÉ
Zdevastovaný kostel i hřbitov mění skauti v poutní místo
Dobrovolníci o víkendu obnovovali klášter i památník padlých ve Staré Vodě na Olomoucku
SU – JE DENÍK 16.5.2011
Zdevastovaný kostel i hřbitov mění skauti v poutní místo
Dobrovolníci o víkendu obnovovali klášter i památník padlých ve Staré Vodě na Olomoucku
Město LIBAVÁ – Kolečka, lopaty, tepláky a dobré boty – tím se vyzbrojili skauti, kteří se již posedmnácté sešli ve Staré Vodě u Libavé na Olomoucku, aby pomohli obnovit poutní místo. O víkendu pracovali na památníku padlým v první světové válce, čistili hřbitov i zbytky bývalého kláštera. „Jezdíme sem vždycky v květnu, v září nebo začátkem října, podle toho, jak je tady volno. Termín poloviny května je ale pravidelný, nevynechal jsem za těch sedmnáct let ani jednou,“ říká za 19. skautské středisko Velký Týnec Jan Pečínka.
Od pátku do včerejška pracovalo ve Staré Vodě pětačtyřicet dobrovolníků z Olomoucka, Zábřehu i Ostravy hned na několika místech. Kousek od kostela, vedle hlavní cesty, stavěli památník padlým ve válce. „Byl asi o tři sta metrů výš, ale když se tady budovala hlavní magistrála, tak jej zlikvidovali. Našli jsme jeden z kamenů a řekli si, že bychom památník mohli obnovit. Je tam asi dvanáct jmen starovodských občanů, kteří v první světové válce padli na různých místech Evropy. Vzhledem k tomu, že to bylo i pro vesnici pamětní místo, tak ho chceme obnovit,“ vysvětlil Pečínka.
Pamatuje se však i na poutní kostel svaté Anny, ve kterém teď zedníci opravují interiér. Do poutě bývalých příslušníků PTP, by jej skauti chtěli ozdobit kopií původního oltářního obrazu. „Originál je v Kroměříži, odvezli jej odsud v šestapadesátém roce. Byl prostřílený, to už tady tak hospodařila naše armáda. Obraz se dostal do Kroměříže, kde ho opravili. Je z roku 1700 a památkáři by jej nepovolili vracet zpět, takže jej chceme nafotit, přenést na fólii v měřítku jedna ku jedné a zavěsit na místo, kde původně byl,“ řekl vedoucí skautského střediska. Tradiční pouť připadá na 9. Června, mši bude od 9. Hodin celebrovat olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Kostel svaté Anny na Staré Vodě spadá pod římskokatolickou farnost v Moravském Berouně na Olomoucku. Poutníkům, ale i návštěvníkům se tradičně otevírá jen několikrát do roka. Poprvé při pouti pétépáků, v červenci se chystá velká anenská pouť, začátkem září to je pouť z Moravského Berouna a den před svátkem svatého Václava tu pořádají pouť myslivci. Letos se podruhé otevře i účastníkům tradiční akce Bílý kámen.
Autorem nápadu na skautskou pomoc při oživení místa je Jan Pečínka. V novinách se dočetl, že po odchodu sovětské armády zůstalo ve vojenském prostoru zdevastované poutní místo, které bylo dvacet let tabu. „Jeli jsme se tam podívat a okolo kostela, na kterém tehdy dělali zedníci, byl všude prales. Všechno bylo zarostlé, zničené. Ptali jsme se, jestli můžeme nějak pomoci, odkázali nás tehdy na památkáře a vojáky. Všechno jsme obešli a dostali jsme svolení,“ vzpomněl.
Prvního května roku 1996 se pak ve Staré Vodě sešlo dvanáct nadšenců se sekyrkami a ručními pilami. „Jezdili jsme v dubnu, květnu i na podzim. Byly termíny, kdy se nás tu ale sešlo i sto, přijeli i skauti z Ameriky, Kanady a Poláci jezdí pravidelně,“ řekl.
„Přijeli jsme tehdy do prostoru, který byl tak dlouho zakázaný. Na jedné straně poničený kostel, zničený klášter a na druhé straně zachovalá příroda. Když jste tady v září, v době říje, slyšíte, jak jeleni troubí, nese se to z kopců. To je poezie Staré Vody. Bylo to místo. Které lidi přitahovalo,“ dodal.
Petra Opletalová
Zveřejněno: 16. 5. 2011
Jste zde: Loučná nad Desnou > Obecní úřad > Co se psalo o regionu > Zdevastovaný kostel i hřbitov mění skauti v poutní místo